اجاره کردن اعدام کاربران خبر چند رسانه ای

اجاره کردن: اعدام کاربران خبر چند رسانه ای

گت بلاگز Uncategorized رکوردهای سینمای کشور عزیزمان ایران در بهار سال 96

فیلمهای نوروزی | جشنواره فیلم | کارگردانی | سینماگران | سینمایی | جشنواره | کارگردان | بازیگران | سینمای | داستان | نوروز

رکوردهای سینمای کشور عزیزمان ایران در بهار سال 96

رکوردهای سینمای کشور عزیزمان ایران در بهار سال 96 

سینمای ایران در بهار سال 96 واقعا اتفاقات دیدنی و مهیجی را پشت سرگذاشت. رکورد پی در پی فیلم ها و استقبال بافایده مردم از سینماها خبرهای واقعا خوشی جهت سینمای کشور کشور عزیزمان ایران بود. یک گزارش درمورد ریز و درشت پخش 96 که گیشه آن با یکه تازی «گشت 2»، «مفید، بد، جلف» و «نهنگ عنبر 2» به رقم 62 میلیارد تومانی رسید. در این پرونده حاشیه ها، شکست خورده ها، ستاره ها و نکات دیگر پخش مرور شده.

62 میلیارد تومان در برابر 60 میلیارد تومان. سینماها در سه ماه اول سال 96 تنها دو میلیارد تومان بیش از نمونه سال پیش فروش داشته اند که با احتساب زیاد کردن قیمت بلیت عددی ناچیز هست. یعنی همچنان گیشه بهار سال 95 پررونق تر از بهار 96 هست. همانگونه که فروش نوروزی سال پیش اکثر از نوروز امسال بود.

رکوردهای سینمای کشور عزیزمان ایران در بهار سال 96

از نظر کیفی هم آثاری که در بازه زمانی سال قبل روی پرده رفتند بالاتر می ایستند. با این حساب آیا وضع بهار 96 سینما وخیم هست؟ در شرایط عادی بله ولی در قیاس با سال هاي قبل از 95 و روزهایی که سالن ها سوت و کور بود به همین مقدار هم باید دلخوش کرد.

نگرانی جایی است که بدانیم سه فیلم جور مابقی را میکشند: «گشت 2»، «مفید، بد، جلف» و «نهنگ عنبر؛ سلکشن رویا» مجموع 49 میلیارد تومان فروش داشته و به داد گیشه رسیده اند.نگرانی مضاعف هنگامی که است که با رقم هاي پایین دیگر فیلم ها مواجه میشویم؛ ربطی هم ندارد که آیا مورد حمایت قرار گرفته اند یا نه.

فیلمهای نوروزی | جشنواره فیلم | کارگردانی | سینماگران | سینمایی | جشنواره | کارگردان | بازیگران | سینمای | داستان | نوروز

«ویلایی ها» به اندازه کافی حمایت تلویزیون و سینماگران را داشت ولی فروش آن روی 800 میلیون تومان مانده. از آن سوی فیلمی مثل «آشوب» با تیزرهای خوشگل و تبلیغات متعدد زیر 500 میلیون تومان فروش دارد. در این شرایط باید فروش یک میلیارد و 400 میلیون تومانی «برادرم خسرو» را تحسین کرد؛ فیلمی که نسبتی با گیشه ندارد ولی داستان یک انسان دوقطبی مورد دقت قرار میگیرد. یادمان نرود که فیلمهای کمدی پخش شده است آثار تراز و باکیفیتی نیستند.

پیمان قاسمخانی در گام اولیه جهت کارگردانی «مفید، بد، جلف» نمره قبولی میگیرد ولی همۀ راضی از سالن خارج نشدند. «هنگ عنبر؛ سلکشن رویا» لحظات بامزه اي دارد ولی نان «نهنگ عنبر» را میخورد. سامان مقدم در قصه گویی خست داشته و سخت پسندها را راضی نکرده

وضع جهت «گشت 2» بدتر هست؛ کمدی سعید سهیلی روی چند شوخی منشوری بنا شده است و در باقی موارد قصه اش گیرا نیست. اگر حاشیه هاي «گشت ارشاد» نبود فیلم به چنین فروشی میرسید؟سال پیش تعداد فیلم هایي که فروش ارزش از 5 میلیارد تومان گذشت صرفا کمدی نبودند ولی تا همین حالا هیچ فیلمی این رقم را رد نکرده

رکوردهای سینمای کشور عزیزمان ایران در بهار سال 96

و «ماجرای نیمروز» به اعتبار کیفیت اوج و حمایت هاي معقول چهار میلیارد و 300 میلیون تومان فروش داشت. در این پرونده پخش بهار 96 را از هشت منظر بررسی کرده ایم: پرفروش ها، کم فروش ها، شکست خورده ها، ستاره هاي پخش، ستاره هاي سوخته، غافلگیرکننده ها، پرحاشیه ها و شرایط سیمرغی در پخش.

ستاره هاي پخش

فیلمهای نوروزی | جشنواره فیلم | کارگردانی | سینماگران | سینمایی | جشنواره | کارگردان | بازیگران | سینمای | داستان | نوروز

رضا عطاران:

آقای گیشه امسال هم سهمی اوج از فروش دارد؛ «نهنگ عنبر؛ سلکشن رویا» تا هم اکنون بیش از 13 میلیارد تومان فروش داشته با باور کنیم ستاره بخت رضا عطاران همچنان پرفروغ هست. نمیتوان بخش عمدهای از موفقیت فیلم در گیشه را مرهون سابقه خوش «نهنگ عنبر» ندانست. ولی این موفقیت مگر جز با درخشش عطاران و دیگر بازیگران به دست آمده؟

قسمت دوم فیلم سامان مقدم به اندازه قسمت اول درخشان نیست و می توان به آن ایرادهای فراوان وارد کرد ولی مخاطبان سینما از آن استقبال می کنند و عطارانش را دوست دارند. او رد نقش ارژنگ همچنان بر مدار کم شانسی است و در لحظه وصال باز هم بخت یارش نیست. سکانس رقص او در فصل بازگشت به دهه 60 بر ملاحت عطاران افزوده.

رکوردهای سینمای کشور عزیزمان ایران در بهار سال 96

حمید فرخ نژاد:

پخش بهار 96 بیش از همۀ به کام حمید فرخ نژاد است که گیشه فیلمهای او در مجموع نزدیک به 36 میلیارد تومان رسیده؛ «گشت 2» حدود 20 میلیارد تومان و «مفید، بد، جلف» 16 میلیارد تومان. فرخ نژاد در کنار سعید سهیلی، تهیه کننده «گشت 2» قرار گرفته و اوضاع بر وفق مراد اوست.

فرخ نژاد اصولا بازیگر گیشه نیست. این مسئله پاشنه آشیل کارنامه او شده است بود و در سال هاي تازه به اوج رسید. مهمترین فیلمش یعنی «استرداد» در گیشه شکست خورد چه برسد به فیلم هایي مثل «مشکل گیتی»، «یاسین» و… وضع جهت «به رنگ ارغوان» بدتر هست؛

فیلمی که بعد از سال ها توقیف و سوژه اي امنیتی آن شانس فروش داشت ولی این مسئله حاشیه اي و نیز نام حاتمی کیا به داد فیلم نرسید تا فرخ نژاد عملا ستاره بی سو لقب بگیرد.در «مفید، بد، جلف» بازی بازرسی شده است اي دارد. ولی در «گشت 2» یکی از بدترین بازی هاي کارنامه اش را رقم زده.

پژمان جمشیدی:

خود ما هم خسته شده است ایم از این که مدام میگوییم کی باور می کرد فوتبالیست دیروز، بازیگر محبوب این روزها باشد؟ پژمان جمشیدی در مدتی کوتاه، نقش هاي متنوعی نقش بازی کرده و استعدادش را در اساس هاي گوناگون به رخ کشیده. «مفید، بلد، جلف» ادامه نقش او در «پژمان» است ولی با تعریفی متفاوت.

او حالا بازیگری است که میخواهد دایره نقش هایش را گسترش دهد و فیلم روشنفکری هم بازی کند. این موقعیت جهت کاراکتر راحت لوح پژمان، ذهن را به سمت سریال «پژمان» می برد ولی پیمان قاسمخانی مرزی باریک بین این دو کشیده و جمشیدی حواسش به تفاوت ها بوده. نتیجه آنکه اضافه بر بازی مفید، بده بستانش با سام درخشانی قشنگ شده.

ده میلیاردی ها

مفید، بد، جلف:

پیش بینی ها در خصوص فیلم اول پیمان قاسم خانی درست از آب درآمد و «مفید، بد، جلف» طی یک روند اصولی به فروش بالای ده میلیارد تومان دست پیدا کرد. این فیلم بلافاصله بعد از آخر جشنواره و بعنوان نخستین فیلم پخش نوروز روی پرده رفت تا قبل از تعطیلات و با دقت به شلوغی روزهای پایانی،

فروش فیلم به مرز پنج میلیارد رسید. این روند با شروع تعطیلات سیر صعودی به خود گرفت و شروع پخش «گشت 2» تاثیری روی فروش آن نگذاشت، به نحوی که «مفید، بد، جلف» توانست پیش از آخر فروردین، وارد کلوب ده میلیاردی ها شود. این فیلم در نهایت اکرانش را با فروشی نزدیک به 16 میلیارد و شکستن رکورد فروش «فروشنده» به اتمام رساند.

گشت 2:

سعید سهیلی با وجود مشکلاتی که جهت «گشت ارشاد» به وجود آمد، دست به ریسک بزرگی زد و تصمیم گرفت تا قسمت دوم این فیلم را هم سازد. ریسکی که گرچه جواب هم داد و در نهایت فروشی نزدیک به 20 میلیارد تومان داشت. «گشت 2» بعد از پشت سر گذاشتن حواشی بسیار پیروز شد

مثل قسمت اولش، در پخش نوروز جایی جهت خودش پیدا کند. فیلم در کمتر از سه روز فروش خود را از مرز یک میلیارد تومان گذراند تا نشان دهد آمده که رکورد فروش را بزند.بعد از آخر تعطیلات نوروز فروش این فیلم به 10 میلیارد تومان رسید، در همان ایام سهیلی طی گفت و گویی اعلام کرد که با این روند،

به راحتی فیلمش تمامی رکوردهای فروش را خواهدزد. در حالی که فروش گشت 2 به مرز 17 میلیارد رسیده بود و رکورد فروش را زد، نسخه قاچاق آن از پیاده روها سر درآورد و فروش فیلم را با افت محسوسی رو به رو کرد.

نهنگ عنبر 2:

سامان مقدم دو سال بعد از موفقیت فیلم «نهنگ عنبر» دست به کار شد و قسمت دوم آن را ساخت. فرمول او جهت ساخت قسمت دو اتفاقا به خوبی جواب داد و فیلم با بهره گیری و تمرکز بر المان ها و نکاتی که منجر به موفقیت قسمت اول شده است بود، توانست مخاطبان را در بدترین شرایط پخش به سالن هاي سینما بکشاند.

فیلم مقدم درست در اوج مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری در آستانه ماه رمضان روی پرده رفت. ولی با این حال سالن هاي سینما پر شد و خیلی سریعتر از حد تصور فیلم وارد کلوب ده میلیاردی ها شد. فروش فیلم همچنان روی نمودار به روند صعودی اش ادامه می داد تا حملات تروریستی استان تهران به یکباره ترمزش را کشید و روند فروش حسابی کند شد.

ستاره هاي سوخته

محمدرضا فروتن:

اگر دیر بجنبد از او یک نام باقی میماند. خود ما هم دوست نداریم چنین بی پروا درمورد محمدرضا فروتن حرف بزنیم ولی شما خودتان قاضی. او در سال هاي تازه چه نقش متفاوت یا چه فیلم پرفروشی داشته؟ از او در پخش بهار امسال «نقطه کور» پخش عمومی شد ولی جهت فروتن یک شکست تمام عیار هست.

فیلم کمتر از 300 میلیون تومان فروش داشت و این یعنی بازیگر محبوب ما نتوانسته تماشاچی به سالن بکشاند. تازه نقشی را نقش بازی کرده که در آن به شهرت رسید؛ مردی شکاک به همسر «هانیه توسلی» که در «قرمز» در حد اعلا از فروتن شاهد بودیم. این بار ولی بازی اش سایه اي از «قرمز» است و این زنگ خطر را بلندتر برایش به صدا در می آورد.

فرهاد اصلانی:

به یک باره اوج گرفت و در سال هاي تازه غالب نقش هایش به دل مخاطبان سینما نشسته. سهم او از پخش بهار 96 دو فیلم است که یکی در گیشه شکست خورد و دیگری تازه به تناوب پخش اضافه شده. فرهاد اصلانی بازیگری باهوش است و در فیلم ضعیف می داند چه کند که به چشم بیاید. «یک روز بخصوص» از جمله فیلم هایي است که اصلانی خودش را سوار بر آن کرده و اسیر کلیشه هاي نقش و منطق غیرقابل باور فیلم نشده هست.

او در فیلم اسعدیان نقش بوفه چی یک بیمارستان را دارد که تدریجی وارد قاچاق قلب شده. اصلانی از موقعیتی غیرقابل باور نقشی باورپذیر می سازد. با حرکت بدن، میمیک صورت و لحن بیان. «یک روز بخصوص» با یک میلیارد فروش در گیشه شکست خورد. «زیر سقف دودی» فروش معقول تری دارد ولی از خوش نقشی اصلانی در آن خبری نیست. مرد سرد و بی تفاوت داستان روی کلیشه ها حرکت میکند و درونیاتش را فریاد میزند.

مصطفی زمانی:

سهم او از پخش بهار دو فیلم است ولی هر دو در گیشه شکست خوردند. از مصطفی زمانی ابتدا «یک روز بخصوص» پخش عمومی شد و مدتی بعد «تیک آف». در اولی نقشی کلیشه اي برعهده داشت: خبرنگاری که خواهرش به قلب نیاز دارد ولی پا روی وجدان نمی گذارد و خارج از نوبت اقدام نمی کند. شعارهای پررنگ فیلم همایون اسعدیان روی بازی او سایه انداخته و زمانی در حد ظاهر باقی ماند.

در «تیک آف» ولی بازی متفاوتی دارد؛ نقش یک جوان بوشهری که با دوستان به سیم آخر میزند. بر لهجه مسلط است و نمونه باورپذیری است از جوان هایي با آرزوهای فروخورده. «یک روز بخصوص» و «تیک آف» هر کدام یک میلیارد تومان فروش داشتند و این یعنی شکست.

فجایع فروش

دو عروس:

بعضی فیلم ها میباشند که به اسم سینمایی ساخته میشوند که چند روزی پخش بگیرند تا بتوانند قیمت رایتشان را در شبکه خانگی حداقل به قیمت کف یک فیلم سینمایی بفروشند. حکایت دو عروس هم از این قاعده مستثنا نیست.فیلم را داود موثقی ساخته که در ساخت فیلمهای بدنه تبحر زیادی دارد و همه ي کارهایش پرفروش بوده اند.

فیلم هایي که حالا یا مثل کلید ازدواج، بازیگران هیجان انگیزی داشت یا مثل بله برون و خواستگار محترم قصه ارزش کمی و فقط کمی قابل دقت بوده اند. ولی «دو عروس» نه قصه خوبی دارد و نه بازیگران قابل توجهی. نتیجه چنین ترکیبی هم مشخص هست، رقم زدن یک فاجعه در گیشه با فروشی کمتر از 450 هزار تومان.

قلب سفید قاصدک:

در روزهایی که فیلمهای اسم و عرف دار خود را آماده میکردند تا به تدریج جایگزین فیلمهای نوروزی شوند، فیلمی بی نام و نشان خیلی بی سر و صدا روی پرده رفت. همانطوری که هیچ کس خبر نداشت که چنین فیلمی کی و کجا ساخت شده، هیچ کس هم متوجه نمایش آن نشد تا زمانی که «قلب سفید قاصدک» دست به یک رکوردشکنی عجیب زد.

این فیلم که از محصولات بنیاد فارابی هست، طی یک روز فقط سه تا بلیت فروخت، یعنی فروش هرروز آن در کلیه سانس هاي سنیماهای نمایش دهنده اش فقط و فقط 30 هزار تومان بود و نه اکثر. بعد از این رکوردشکنی عجیب و غریب بود که تازه خیلی ها متوجه شدند چنین فیلمی هم وجود خارجی دارد.

این فیلم با ثبت چنین رکورد فاجعه اي، به اکرانش ادامه داد تا در نهایت با فروش کمتر از 100 هزار تومان به کارش آخر دهد. فروشی که حتی به اندازه خرج دو روز میان وعده عوامل فیلم هم نمی شود.

آشوب:

359,063,000 تومان سهم فیلم «آشوب» از پخش بهار هست. فیلمی که از عنوان «پرستاره ترین فیلم سینمای کشور ایران» در شعارهای تبلیغی اش بهره گیری می کرد، حال آن که بازیگران پرتعداد فیلم هیچ کدام ستاره نیستند: کوروش تهامی، لیلا اوتادی، یکتا ناصر، شهره لرستانی، امیرحسین صدیق، داریوش فرهنگ و… فیلم راست گفتار از این عنوان تبلیغی عجیب و تیزرهای شاد که می گفت

با یک اثر موزیکال رو به رو هستیم، نفع نبرد و شکست بدی در پخش خورد.راست گفتار در فیلم آخرش یک گام جلو آمده بود و «چک» جبران فیلمهای نه عمده پیروز «عروس خوش قدم»، «نقاب»، «پسر تهرانی» و… را می کرد، ولی «آشوب» جهت او بازگشت به عقب هست.

سیمرغی ها

آباجان:

دومین فیلم برگزیده از نگاه تماشاگران در جشنواره سی و پنجم فجر بود و جهت جلوه هاي خاص کامپیوتری و نقش دوم مکمل زن «شبنم مقدمی» نامزد شد. «آباجان» در جمع فیلمهای پخش نوروزی قرار داده شد ولی با یک میلیارد و پانصد میلیون تومان از پخش خداحافظی کرد.

این رقم فروش جهت فیلم شکستی سنگین به حساب می آید. فیلم هاتف علیمردانی مناسب پخش نوروز نیست و به علت سوژه اش می توانست در فصل دیگری روی پرده برود. با این حال آینده نگری چنین فروشی جهت «آباجان» دور از ذهن بود و انتظار می رفت فروش بالاتری به دست بیاورد. به خاص آن که فاطمه معتمدآریا در آن بازی قابل قبولی ارائه کرده هست.

ماجرای نیمروز:

برترین فیلم جشنواره سی و پنجم فجر در جمع پخش نوروز 96 قرار داده شد ولی فروش بالایی به دست نیاورد. از فیلمی با مختصات «ماجرای نیمروز» توقع فروش نمیرود ولی حاشیه هاي جشنواره فجر و حمایت هاي معنوی شانسش را اوج برده بود. در ستایش فیلم محمدحسین مهدویان هم سینمایی ها حرف زدند

و هم اصحاب رسانه. در اینترنت نیز غالب نظرها همسو با ساختار خوشگل فیلم بود تیزرهای تلویزیونی اش اوج ولی فروش آن از چهار میلیارد و سیصد میلیون تومان عبور نکرد.

«ماجرای نیمروز» در جشنواره سه گروه تحریریه سایت بلورین برترین فیلم، برترین طراحی صحنه و لباس و برترین فیلم از نگاه تماشاگران را به دست آورد و جایزه خاص برترین فیلم از نگاه ملی به «ماجرای نیمروز» تعلق گرفت. در شش رشته دیگر هم نامزد بود. فیلم به ترورهای سال 1360 به دست منافقین می پردازد و شیوه مستندگونه و بازی هاي چشمگیر، بیش از اصل داستان مورد دقت قرار گرفت.

زیر سقف دودی:

سال پیش در جشنواره فیلم فجر در شش رشته نامزد دریافت گروه تحریریه سایت شد و دو جایزه به دست آورد: مریلا زارعی گروه تحریریه سایت نقش اول زن را گرفت و ایمان امیدواری گروه تحریریه سایت برترین صورت پردازی. گرچه جایزه زن زارعی از جوایز پربحث جشنواره فجر هست؛ آیا که به زعم کارشناسان گروه تحریریه سایت برترین بازیگر زن، بدون چون و آیا باید به لیلا حاتمی جهت «رگ خواب» تعلق می گرفت نه این که در لحظه آخر یکی دیگر هم به زارعی داده می شد.

فیلم «زیر سقف دودی» از 17 خرداد روی پرده آمده و نمایش آن ادامه دارد. فیلم پوران درخشنده تا هم اکنون فروش پایینی داشته و در آستانه 50 میلیون تومانی شدن است و امیدی به فروش بالای آن نمیرود. فیلم به بحران طلاق عاطفی می پردازد.

غافلگیرکننده ها

امتحان نهایی:

عادل یراقی شاگرد زنده یاد عباس کیارستمی هست. او دو فیلم براساس ایده و فیلمنامه جناب کیارستمی ساخت که دومی یعنی «امتحان نهایی» بهار امسال پخش شد و مثل «آشنایی با لیلا» مورد دقت سخت پسندها قرار گرفت. به «امتحان نهایی» ایرادهایی وارد است ولی آنچه فیلم را واجد تحسین می کند وفاداری به سینمای کیارستمی و گرچه ردی است که در چند جا کارگردان از خود به جا میگذارد.

پایان فیلم که به فوت منتهی می شود و نیز نماهای هلی شات «امتحان نهایی» را از کارهای کیارستمی جدا می کند. فیلم یک سر و گردن بالاتر از تجربه اول یراقی یعنی «آشنایی با لیلا» است و مهم تر این که ریتمش تندتر و قصه آن پرملات تر هست.

مادر قلب اتمی:

فیلم قبلی علی احمدزاده یعنی «مهمونی کامی» توقیف شد و کارگردان آن را از طریق اینترنت در اختیار علاقه مندان به سینما قرار داد. فیلم وقت نقد و تحلیل پیدا نکرد ولی اگر دیده باشید با ما هم نظر هستید که «مهمونی کامی» جهت یک کارگردان کار اول نمره قبولی می گیرد.

براساس فیلم قبلی علی احمدزاده انتظار بالایی از «مادر قلب اتمی» نمی رفت به خاص آنکه نظرات منفی در نخستین روزهای پخش درمورد اش عمده شنیده می شد. تدریجی نظر هاي دیگر درمورد فیلم به اشتراک گذاشته شد و تیزبین ترها متوجه ظرافت هاي فیلم شدند.

«مادر قلب اتمی» فضایی سورئال خلق کرده و در دل این فضا داستانش را روایت میکند: دو دختر «ترانه علیدوستی و پگاه آهنگرانی» بعد از یک مهمانی و زیاده روی در مصرف مواد از حال طبیعی خارج شده است اند. بعد هر انچه از اتفاقات در فیلم میبینید را باید با زاویه نگاه این دو کاراکتر محک بزنید تا درک قصه جهت تان باورپذیر باشد.

مفت آباد:

در بین فیلمهای گروه هنر و تجربه «مفت آباد» بیش از دیگران به چشم آمد. فیلمی که پژمان تیمورتاش نوشته و کارگردانی کرده، هم قصه دارد و هم بازی هاي بافایده و گرچه شخصیت پردازی هاي به قاعده. تیمورتاش دوربینش را در طول روایت داستان به جز سکانس ابتدایی و انتهایی از منزل خارج نمی کند.

یعنی الزام داستان و گیرافتادن آدم ها در منزل چاره اي جز ماندن در این چارچوب باقی نمیگذارد. فیلم در فضای بسته ولی گرفتار حرافی و تکرار نمیشود و قصه لحظه به لحظه اوج میگیرد.

«مفت آباد» فیلم بی عیب و نقصی نیست ولی داستان متفاوت و بازی بافایده سجاد افشاریان شما را متقاعد میکند که از آن لذت ببرید و با قصه اش همراه شوید.

شکست خورده ها
ویلایی ها:

سال پیش از «ویلایی ها» بعنوان غافلگیری جشنواره سی و پنجم یاد می شد. فیلم منیر قیدی سوژه نابی دارد و جهت نخستین بار داستان همسران فرماندهان جنگ راکه در منطقه اي به نام ویلایی ها چشم انتظار میباشند، روایت می کند. ضعف هاي «ویلایی هاي» را میتوان به علت تجربه اول زن قیدی و نیز سوژه جذابش نادیده گرفت و از فیلم لذت برد.

«ویلایی ها» در جشنواره در هشت رشته نامزد بود و سه گروه تحریریه سایت به دست آورد؛ در وقت پخش نیز تبلیغات تلویزیونی کافی داشت و دارد و از آن سو شرکت اوج بلیت هاي رایگان در اختیار علاقه مندان قرار داد. فیلم بیش از نوبت بر پخش ماند ولی فروشش به هشتصد میلیون تومان هم نرسیده هست.

یک روز بخصوص:

هم ویترین جذابی دارد، هم سوژه اش داغ هست، هم سابقه کارگردان قابل دفاع است و مهم تر این که در نوروز پخش شد. «یک روز بخصوص» تبلیغات کافی هم داشت امابا یک میلیارد و صد میلیون تومان فروش جزو شکست خورده هاي پخش بهار لقب گرفت. خود کارگردان نیز به شکست اعتراف کرد: «یک روز بخصوص به آخر خط نزدیک میشه،

و ما تقریبا باختیم… قشنگی فیلمسازی و کلا زندگی به همینه، ذره اي از ساختن این فیلم پشیمان نیستم. به هر حال… خنک آن قماربازی، که بباخت هر چه بودش/ به نماند هچیش لا، هوس قمار دیگر… «مولوی»»

فرهاد اصلانی، پریناز ایزدیار، مصطفی زمانی و محسن کیایی بازیگران فیلمی میباشند که داستان آن درمورد خرید و فروش غیرقانونی قلب هست. روایت غیرقابل باور اسعدیان و عدم بهره گیری بهینه از توان بازیگران، پاشنه آشیل مهم «یک روز بخصوص» هست. فیلمی که جزو بدترین ساخته هاي او لقب گرفته.

نقطه کور:

292,985,000؛ این عددی است که در سایت سینماتیکت جلوی فروش فیلم «نقطه کور» مهدی گلستانه حک شده. باورش سخت است فیلمی با داشتن بازیگرانی چون محمدرضا فروتن، هانیه توسلی و محسن کیایی نتواند بخش کوچکی از دارایی اش را برگرداند.

سیصد میلیون تومان دستمزد دو بازیگر فیلم هست، حالا حساب کنید «نقطه کور» چه شکست سنگینی خورده. فیلم نخستین بار در جشنواره سی و چهارم فجر به نمایش درآمد و تصویر العمل ها در برابرش عمده منفی نبود. سوژه شک را پیش از این در سینمای کشور کشور عزیزمان ایران دیده بودیم ولی گلستانه داستانی سرگرم کننده روایت کرد و امید داشت مورد دقت قرار گیرد.

پرحاشیه ها

حوزه هنری:

سیاست تحریم بعضی فیلم ها به وسیله حوزه هنری سال 91 کلید خورد؛ این نهاد بعد از ممانعت از ادامه نمایش «خصوصی» و «گشت ارشاد»، اعلام کرد اجازه پخش هر فیلمی را رد سینماهایش نمی دهد. از سال پیش این سیاست بار دیگر با سخت گیری اکثر در دستور کار حوزه هنری قرار گرفته که نتیجه اش تحریم «مادر قلب اتمی» و «اکسیدان» هست.

علی احمدزاده بعد از «مهمونی کامی» سراغ «مادر قلب اتمی» رفت ولی سال 93 توقیف شد حالا هم حوزه هنری اجازه نمایش آن را در سینماهایش نمیدهد. «اکسیدان» تازه ترین فیلم تحریمی هست؛ حتی در آخرین لحظه امید به نمایش فیلم در سینماهای حوزه می رفت ولی پوسترهای آن از سر در سینما آزادی جمع شد.

گشت 2:

 به گزارش پارس ناز استارت حاشیه هاي «گشت 2» را مسعود فراستی زد و گمان می رفت این فیلم مثل «گشت ارشاد» گرفتار اتفاقات فرامتن شود. سال پیش اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس از فراستی دعوت کردند تا نظرش را درمورد فیلمهای جشنواره سی و پنجم فجر بیان کند. سید صادق طباطبایی،

نایب رییس کمیته فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی حرف هاي فراستی را رسانه اي کرد. با عمومی شدن این خبر، شایعه توقیف «گشت 2» و بیرون ماندنش از پخش نوروز 96 تقویت شد ولی فیلم بدون ممیزی به نمایش درآمد.

کسی فکر نمیکرد کیفیت آن به مذاق مخاطبان خوش بیاید ولی در فروش با پشت سر گذاشتن «فروشنده» به رقم 20 میلیاردی رسید. نسخه قاچاق فیلم در واپسین روزهای پخش حاشیه اي تازه رقم زد و سهیلی در اعتراض به منزل سینما، کارت عضویتش در کانون کارگردان ها را آتش زد و فیلمش را همزمان با پخش به شبکه نمایش خانگی فرستاد.

سه بیگانه:

«سه بیگانه» قرار بود آذرماه سال پیش به پرده سینماها بیاید ولی به علت مهاجرت کارگردانش مهدی مظلومی به ترکیه و همکاری با شبکه جم این اجازه را نیافت. آن وقت توضیحی در این باره داده نشد و فقط یک خط خبر به رسانه ها راه یافت: «مشکل گیتی» جایگزین «سه بیگانه» ساخته مهدی مظلومی شد.»

مدتی بعد روابط عمومی فیلم اعلام کرد که این فیلم برطرف توقیف شده. در تیتراژ اسم کارگردان از بین بردن شد و مسئله فیلم از بین رفت. حواشی به کمک فیلم نیامد آیا که «سه بیگانه» حداقل هاي یک کمدی را هم رعایت نکرده بود «فروش نزدیک به دو میلیارد رسید.» چه تیزهوش بودند رضا عطاران و محسن تنابنده که در آخرین لحظه توصیه مظلومی را رد کردند.

واژه های کلیدی: فیلمهای نوروزی | جشنواره فیلم | کارگردانی | سینماگران | سینمایی | جشنواره | کارگردان | بازیگران | سینمای | داستان | نوروز

رکوردهای سینمای کشور عزیزمان ایران در بهار سال 96

رکوردهای سینمای کشور عزیزمان ایران در بهار سال 96

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz